Produžen rok za prijave za obuke iz novinarstva sa fokusom na perspektive manjina
NVO 35mm je produžila rok za Javni poziv studentima i studentkinjama studija medijskih programa državnih i privatnih univerziteta, za višemjesečnu obuku iz novinarstva koje će se realizovati u okviru projekta PRIME (Profesionalni, odgovoRni i Inkluzivni Mediji) finansiranog od strane Evropske komisije.
Pomenuti projekat omogućiće podsticanje inkluzivnih i istraživačkih medijskih sadržaja, naglašavajući perspektive manjina – LGBTIQ osoba, osoba s invaliditetom, Roma, žena, korisnika i bivših korisnika psihoaktivnih supstanci. Obuke iz oblasti evropskih integracija i ljudskih prava, te etičkog, istraživačkog i mobilnog novinarstva, vodiće profesorica Nataša Ružić sa Fakulteta političkih nauka UCG, istraživački novinar i autor nagrađivane emisije Mehanizam Mirko Bošković i dugogodišnja urednica, novinarka, izvršna producentkinja i konsultantkinja u oblasti medija Lamija Alečković.
Osim obuka iz pomenutih oblasti, vanredni profesor filmske i TV režije dr Nikola Vukčević, sa polaznicima/ama podijeliće znanja i vještine o osnovnim postulatima snimanja i montaže – intervju i storytelling (storiteling).
Prijave za obuku poslati do 5. juna 2020. godine na e-mail [email protected]. Prijava treba da sadrži CV uz motivaciono pismo (do 2000 karaktera).
Realizacijom projekta se želi ojačati profesionalna medijska scena u Crnoj Gori kroz održivi doprinos participativnoj demokratiji i procesu evropskih integracija, jačanje inkluzivnog izvještavanja, nezavisnog i istraživačkog novinarstva o EU integracijama, uz isticanje perspektive manjina.
Projekat u partnerstvu sprovode: produkcijska kuća Galileo production, Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore (UMHCG), NVO 35mm, Romska organizacija “Koračajte sa nama – Phiren Amenca”, NVO LGBT Forum Progres, NVO 4Life i Fakultet političkih nauka UCG.
Aktivnosti projekta obuhvataju: edukaciju predstavnika manjinskih grupa, novinara i studenata novinarstva o istraživačkom novinarstvu, ljudskim pravima, EU integracijama, etičkom izvještavanju, digitalnim i novim medijima, interakciji s publikom; izradu vodiča o odgovornom i inkluzivnom izvještavanju o pristupanju EU i njegovu promociju i prezentaciju; formiranje medijske redakcije za inkluzivno izvještavanje o pristupanju EU i marginalizovanim grupama; izradu i objavljivanje istraživačkih priča; izradu dokumentarnih filmova; medijski festival i završnu konferenciju.